Filtre Kahve

Gösterilen sonuç sayısı: 10

Filtre kahve; Avrupalıların, İngilizlerin, Japonların demledikleri çay metoduyla belirli bir ısıda (Türk çay kültüründen daha ılık) demlemeyle ve ısıyla içilen kahve şeklidir. Buradaki amaç kahvenin içindeki lezzet ve tadları çok küçük dalgalarla ya da baskılarla demleyerek çıkarmaktır. Bunun için de WOC Filtre Kahve grubu; değerlerinde, özellerinde ve her çeşit demleme ürününde alınması gereken lezzetleri ve aromaları verebilecek nitelikli kavrumda hazırlanmış yöresel kahvelerdir. Filtre kahve kahvenin demleme şeklidir. Filtre kahve çeşitleri ise yöresel kahve ana başlık olmak üzere ele alınabilir.

Filtre Kahve Nedir?

filtre kahve

Filtre kahve ismi biraz kafa karıştırıcı olabilir. İngilizcesi Filter Coffee şeklindedir. Ülkemizde kahvenin filtresi, filtreli kahve gibi terimler de kullanılmaktadır.

Neredeyse tüm kahve çeşitleri, espresso da dahil olmak üzere bir şekilde bir takım filtrelerden geçmektedir. ‘Filtre Kahve’ ise genellikle filtre etme yöntemiyle değişkenlik göstermektedir. Filtre kahve demleme yöntemleri ilk bakışta şu şekilde karşışımza çıkmaktadır. V60, Aeropress, Chemex, Sifon ve diğer demleme metodları..

Filtre kahve aslında düşük basınçlı bir demleme yöntemidir. Tüm kahveler espresso kahve ile kıyaslandığından, espresso kahve en yüksek basınç uygulanarak yapıldığı gibi Filtre kahve tam tersine düşük basınçla keyiflik demleme methodudur. Demlemede düşük basınç kullanılması tad ve aroma kalitesini artırmaktadır. Tipik bir espresso, yaklaşık yarı yarıya kahvenin suya oranına sahipken, filtre kahvesi 1/16 oranında kahvenin suya karışımıyla sağlanır.

Peki bu kahve – su oranı filtre kahvenin tadını nasıl etkiler? Espresso ile karşılaştırıldığında, filtre kahvenin lezzetinin daha ince ve ayrıntılı olduğu aşikar. Yani, “espresso viski gibi ise, filtre kahve daha çok şarap gibidir” benzetmesi yerinde olacaktır.

Filtre Kahve Trendi

17. yüzyılda açılan ilk İngiliz kahvehanelerinden bu güne, kahve popülaritesi ve trendi değişken süreçlere maruz kaldı. Soho’nun Moka Bar ve Gaggia espresso makinesi liderliğindeki 1950’lerde espresso cafe & bar patlaması, 1990’larda kahve zincirlerinin ve cappucino kahve çeşitinin yükselişine sebep oldu.

Şimdilerde de kahve popülaritesi hatta özellikle filtre kahve trendi varlığını tüm dünyada iyiden iyiye hissettiriyor. Filtre kahve, kahvenin daha uzun süreli içilebilen daha saf şeklidir. Filtre kahve yöresel değişiklik gösteren hassas tatlara ve aromalara sahip pürüzsüz, hem de yoğun içimli olabilir. İnsanlar her zaman sert kahve severim derler, bu biraz da kahveyle olan tanışıklıklarını ortaya koyma şekli gibi günümüzde karşımıza çıkıyor. Ancak yinede sütlü kahve içiyorlar. Hem sert seviyoruz hem de süt ile hafifleterek içiyoruz. Bu gerçek filtre kahve severler için doğru olmayan bir yaklaşımdır. Özenle kavrulmuş yöresel filtre kahve çok ince lezzetleri tadmanıza sebep olacakken süt ile seyrelterek aroma ve özel tadını öldürmüş oluyoruz. Gerçek kahve tutkunları kahveye süt karıştırmadan tüketmeyi tercih ederler. Filtre kahve için ise durum daha hassas hale gelerek yöresel filtre kahve tadını almak için demleme yapılan filtre kahve kağıdının inceliğinden tutun, demleme yapılan suyun sıcaklık derecesi bile hassasiyetle önem taşıyor.

1908 yılında Almanya’da, oğlunun bir parça kağıdını kahve demlerken süzmek için kullanma fikri ile filtre kahvenin temellerini atan Melitta Bentz tarafından icat edilen filtre kahve, bir porsiyon kahve hazırlamak için hızlı ve basit bir yöntem olarak ortaya çıktı. Fast food sektörü tarafından espressoya ucuz bir alternatif olarak edindiği ün ve yüksele trendi ile filtre kahve o günden bugüne popülaritesini artırarak geldi. Bugün ise Türkiye de başlıca ülkelerden biri olmak üzere tüm dünyada aşırı talep görmekte. İnsanlar evlerine filtre kahve makineleri alarak kendi kahvelerini kendileri demlemeye başladı. Öyle ki sabah uyandıklarında çay ile güne başlayan Türk kültürü dahi, çayın önüne filtre kahve kültürünü getirdi. Esasında iyi de oldu diyebiliriz. Çayın ötesinde de faydası olduğu araştırmalarla belirlenen filtre kahve sağlık için önem taşıyan başlıklar içeriyor. Filtre kahvenin faydalarına blog sayfalarımızda ayrıca değineceğiz.

En iyi filtre kahve nasıl yapılır?

İyi bir filtre kahve yapmak & demlemek için belirli bir özen göstermeniz gerekiyor. İlk önce doğru kahve-su oranını kullanmak gerek (7g-9g – 100ml). Yani her bir bardak için 7-9gr arası öğütülmüş filtre kahve kullanmalısınız. İkincisi, kahvenin taze olarak kavrulması ve akabinde öğütülmesi gerekmektedir (2 – 21 gün).

Filtre Kahve Satın Al – Taptaze Kahve Keyfini Yaşa

Hazır konu yeri gelmişken belirtmek isteriz ki WOC – World of Coffee kahve kavurucusundan filtre kahve satın al; taptaze kahve keyfini yaşa sloganıyla sizler için en kaliteli filtre kahve çeşitleri satışta. Filtre kahve satın almak isteyen tüm müşterilerimize belirtmek isteriz ki, satın almak istediğiniz tüm kahve çeşitlerimiz özenle kavrularak, taze taze öğütülerek adresinize kargolanmaktadır. Online filtre kahve satışı ve alışverişi hiç bu kadar keyifli ve lezzetli olmamıştı. Özel tedarikçilerden satın alınan yeşil kahve çekirdeklerini, özel makinelerimizde kavurarak, her defasında aynı aroma ve tadı almanızı sağlamak için üstün kalite anlayışı ile üretim yapmaktayız. Filtre kahve satışı ilk hedefimiz asla olmamış, ilk önceliğimiz daima kahvedeki lezzet ve tazelik olmuştur.

Espresso bağımlıları parıldayan şık görünümlü makinelerine sahipken, filtre kahve tutkunları ise daha ucuz fiyatlı ama işleviyle tüketicisini tatmin eden kendi nacizane teçhizatlara ve filtre kahve makinesi sahibidirler. Her iki kahve çeşitinin de yeri farklıdır. Espresso kahve hızlı çözüm olarak karşımıza çıkarken, filtre kahve daha yavaş ve özenli demlenmesiyle farklı tadları beraberinde getirmektedir. Filtre kahve daha keyfine düşkün kahve severler için tercih sebebi olabilir. Ancak en iyi filtre kahve için WOC Special Filtre kahveyi denemelisiniz. % 100 arabica çekirdeklerinden oluşan WOC Special filtre kahve sizde bağımlılık yapacak ve tüm yakın çevrenize filtre kahve satın al baskısı uygulayarak onları WOC Filtre kahve satın alan kahve bağımlısı yapacaksınız.

ÜST

X