dunyakahveleri

[:tr]Filtre kahve kategorisini oluşturan dünya kahveleri dünya üzerinde birçok yörede yetiştirilmektedir. Hepsini detaylarıyla tanıyalım;

Etiyopya: Etiyopya (Habeşistan) kahvenin anavatanıdır. Kahvenin serüveni Kaffa bölgesinde başlamıştır. Etiyopya kahvesi yoğun, parlak meyve aroması ve çiçek aromaları içeren, asit oranı yüksek kahvelerdir. Kahvenin ıslak ya da kuru işlenmesi aromada meyve ya da çiçek tatlarından hangisinin baskın olacağını belirler.

 • Yirga Cheffe: Etiyopya’da küçük bir kasabanın adıdır. Genellikle ıslak işlenme methodu kullanılır. Yirga Cheffe çekirdekleri asit oranı yüksek, meyve lezzetinin belirgin olduğu yoğun kahvelerdir.
 • Sidamo: Sidamo kahve çekirdekleri çoğunlukla ıslak işlenir. Etiyopya Sidamo kahveleri; çiçek aroması, dengeli asidite oranı olan yumuşak içimli kahvelerdir.
 • Harar: Güney-merkez Etiyopya’daki Harar bölgesinde yetişen kahveler kuru işlenir. Asit oranı yüksek olan Harar kahveleri şarap tadı aromasıyla bilinir. Genellikle Mocha lezzetine uygun çekirdeklerdir. Bu sebeple Harar çekirdekleri Moka ya da Mocha olarak da bilinirler.

Kenya: Afrika’nın en iyi kahve üreticilerindendir. Kenya kahvesi parlak, meyveli ve asidite oranı oldukça yüksek (narenciye benzer /citrus-like) çekirdeklere sahiptir. Kenya kahvesi lezzet olarak şarap asiditisine de sahiptir. Kenya çekirdeklerinden yapılan kahveler tatlı ve kreması fazladır.

Brezilya: Dünyada kahvenin en çok üretildiği ülke Brezilya’dır. Brezilya’da hem Arabica hem de Robusta yetiştirilir. Kahve üretimine elverişli iklim koşulları sebebiyle üretimin çoğu Minas Gerais, Sao Paulo ve Parana bölgelerinde yapılmaktadır. Brezilya kahvesi yumuşak içimli, fındık aromalı, düşük asidite oranları ve sert/bitter çikolata aromalarına sahip oluşlarıyla bilinirler.

 • Santos: Bourbon Santos genellikle Brezilya’nın Sao Paulo ve Minas Gerais bölgelerinde yetiştiriliyor. Asidite oranı ve lezzet olarak daha yoğun kahvelerdir.
 • Rio: Kuru işlenene bir kahve türü olan Rio daha çok Ortadoğu’da tercih edilir. Lezzet olarak iyotumsu bir tadı vardır.

Kolombiya: Dünyadaki en büyük kahve üretici ülkelerden biridir. Kolombiya kahvesi yetiştiği bölgelere göre lezzet farkları göstermesine rağmen genellikle asit oranı yüksek, hafif meyve ve çikolata aromalı olarak bilinir.

 • Supremo: Kolombiya’da yetişen en kaliteli kahve Supremo’dur. Lezzet olarak Supremo; aromatik, tatlı, asit oranı dengeli ve yoğun/sert bir kahvedir.
 • Excelso: En iyi Kolombiya kahvesi olan Supremo ve ikinci en iyi Kolombiya kahvesi olan Ekstra karışımıdır. Supremo’ya kıyasla daha az yoğun/sert ve asit oranı daha yüksek bir kahvedir.

Yemen: Yemen kahvesi dünyanın en kaliteli kahveleri arasında gösterilir. Çekirdekleri daha küçüktür. Yemen’deki ticaretin Brezilya ya da kahve ticareti yapan diğer ülkelerde olduğu kadar gelişmediğinden maliyeti daha yüksektir.

 • Arabian Mocha: Dünyanın en geleneksel kahvelerinden biridir. Yoğun şarapsi asiditesiyle diğer çekirdeklerden farklılık gösterir. Oldukça kaliteli ve talep gören bir kahvedir.
 • Mattari / Matari: Matari çekirdeklerinin asit oranı yüksek, kompleks ve yoğun /güçlü bir lezzeti vardır.

Guatemala: Guatemala kahvesi baharatlı ve tütsülü tatlarıyla öne çıkmaktadır. Asit oranı yüksek olan Guatemala kahvesi Orta Amerika’nın en iyi kahvesidir.

 • Antigua: Guatemala’daki en kaliteli ve en bilinen kahvedir Antigua. Baharat ve tütsü tadı Antigua kahvelerinde oldukça yoğun hissedilir. Guatemala’da en çok üretilen ve tercih edilen türdür.
 • Huehuetenango: Guatemala’nın en iyi kahveleri arasında yer alır. Lezzet olarak tatlı ve meyve aromalıdır.

Endonezya: Ağırlık olarak Robusta türü kahvelerin yetiştiği Endonezya’da Arabica kahve de yetiştirilmektedir. Endonezya’da yetişen Arabica kahve çekirdekleri düşük asidite oranına sahiptir. Dünyanın en ünlü kahvesi olan Kopi Luwak da Endonezya’da yetişmektedir.

 • Java: Diğer Endonezya kahvelerine kıyasla asidite oranı daha yüksek olan Java kahvesi ıslak işlenir. Java kahvesinin yoğun bir aroması/lezzeti olmadığı için single origin yerine blend olarak tercih edilir.
 • Gayo Mountain: Asit oranı düşük olan Gayo kahvesi lezzet olarak Sumatra ve Mandheling arasında bir yerdedir. Endonezya’nın kaliteli kahveleri arasında yer alır.
 • Sumatra: Tipik bir Endonezya kahvesi olan Sumatra, asit oranı düşük, toprak tadı ihtiva eden bir kahvedir. Ek olarak mantar ve çikolata tadları da içerir. Geleneksel ıslak soyma yöntemi kullanılır. İyi bir Sumatra kahvesinde tatlılık ve hafif meyve tadları da beklenir.
 • Kopi Luwak: Dünyadaki en pahalı ve meşhur kahve olan Kopi Luwak, adını yörede yaşayan bir misk kedisinden alır. Misk kedisinin dışkısından ayrılan kahve çekirdekleri, bu kedinin en iyi kahveleri toplayıp yemesinden tercih edilir. Kopi Luwak sınırlı sayıda olduğu için de oldukça değerli ve pahalıdır. Lezzet olarak yoğun, karamelli ve çikolatalı diyebiliriz.

Peru: Peru kahve çekirdekleri aromatik, dolgun, yumuşak içimli ve az asidite oranına sahiptir. En bilindik Peru kahvesi Chanchamayo olup lezzet olarak yumuşak, fındık ve çikolata aromaları içerir.

Honduras: Honduras kahvesi yumuşak içimli ve genellikle karamelimsi tadı olan kahvedir. Copan, Montecillos, Comayagua ve Agalta kahve tarımının yoğun olduğu bölgelerdir. Copan bölgesi Honduras kahveleri çikolatamsı bir tada shipken, Montecillos bölgesi kahveleri daha tatlı ve meyvemsi aromaları içerir. Comayugua bölgesi kahveleri lezzet olarak Montecillos’a yakındır. Agalta bölgesi Honduras kahvelerinde ise karamel tadı daha yoğun hissedilir.

Bolivya: Espresso için en uygun çekirdeklerindendir Bolivya kahvesi. Bolivya kahvesi lezzet olarak meyve, çiçek, fındık ve yer yer ceviz tatlarını ihtiva eder.

Meksika: Meksika kahvesi kalite olarak orta kalitedeki Brezilya kahvelerine denktir diyebiliriz. Lezzet olarak Guatemala kahvesine benzerdir. Bilinen Meksika kahveleri; Chiapas, Coatepec, Oaxac, Primo Lavada’dır. Chiapas en meşhur Meksika kahvesi olup asit oranı yüksek ve lezzet olarak yoğun bir kahvedir.

Jamaica: Jamaica kahvesi yoğun, asit oranı yüksek ve oldukça lezzetli bir kahvedir. Üretim miktarının kısıtlı olması ve yüksek kalite, Jamaica kahvesini meşhur olmasının sebeplerindendir. Bilinen en meşhur kahvesi Jamaica Blue Mountain kahvesidir.[:en]Ethiopia: Ethiopia is the homeland of coffee. The adventure of coffee started in Kaffa region. Ethiopian coffees have high acidity rate, intense bright fruit or flower aroma. The wet or dry processing of coffee determines which of the fruit or flower flavors will be dominant in aroma.

 • Yirga Cheffe: It is the name of a small town in Ethiopia. Generally the wet processing method is used. Yirga Cheffe beans are strong coffees with high acidity and fruit flavor.
 • Sidamo: Sidamo coffee beans are mostly processed wet. Ethiopian Sidamo coffee beans have softer taste with balanced acidity ratio and flower aroma.
 • Harar: The coffees in the Harar region of South-Central Ethiopia are processed dry. Harar coffees with high acidity are known for its wine flavor. They are usually suitable for the Mocha flavor. This is why Harar beans are also known as Moka or Mocha.

Kenya: One of the best coffee producers in Africa. Kenya coffee beans are bright, fruity and has a high acidity. Kenya coffee has a wine acidity as a flavor. Coffee made from Kenya beans is sweet and creamy.

Brazil: Brazil is the country where coffee is produced the most. In Brazil, both Arabica and Robusta are grown. Most of the production is done in Minas Gerais, Sao Paulo and Parana regions due to favorable climatic conditions. Brazilian coffees are known for their soft-flavored, hazelnut-flavored, low acidity ratios and hard / dark chocolate aromas.

 • Santos: Bourbon Santos is usually cultivated in Brazil’s Sao Paulo and Minas Gerais regions. They are more intense coffees in terms of acidity and flavor.
 • Rio: Rio, which is a dry processed coffee type, is preferred more in the Middle East. It has a taste of iodine as flavor.

Colombia: It is one of the largest coffee producing countries in the world. Although Colombian coffees show flavor differences according to the regions they are grown in, they are generally known as high acid content, light fruit and chocolate flavored.

 • Supremo: The best quality coffee grown in Colombia is Supremo. Supremo as flavor; aromatic, sweet, acid ratio balanced and intense/strong coffee.
 • Excelso: It is the blend of best Colombian coffee, Supremo and the second best Colombian coffee. It is a coffee that is less dense / stronger and has a higher acid ratio than Supremo.

Yemen: Yemen coffee is among the world’s highest quality coffees. The beans are smaller. As trade in Yemen has not developed as much as in Brazil or other countries who are involved in coffee trade, costs in Yemen are higher.

 • Arabian Mocha: One of the most traditional coffees in the world. Intense vine acidity taste makes it differ from other beans. It is a high quality and demanding coffee.
 • Mattari / Matari: Matari beans have high acidity, complex and intense / strong flavor.

Guatemala: Guatemalan coffee comes out with its spicy and smoky flavors. Guatemala coffee with its high acidity is the best coffee in Central America. It is suitable for V60 and Chemex Filter coffee brewing methods.

 • Antigua: The best quality and best known coffee in Guatemala is Antigua. The taste of spices and incense is very intense in Antigua coffees. It is the most produced and preferred species in Guatemala.
 • Huehuetenango: It is one of the best coffees in Guatemala. It is sweet and fruit flavored.

Indonesia: Despite predominance of Robusta beans, Arabica beans are also grown in Indonesia. Arabica coffee beans, grown in Indonesia, have a low acidity rate. Kopi Luwak, the world’s most famous coffee, is also grown in Indonesia.

 • Java: Java coffee, which has a higher acidity rate compared to other Indonesian coffees, is processed wet. Since Java coffee has no intense aroma / flavor, it is preferred as a blend instead of single origin.
 • Gayo Mountain: The Gayo coffee flavor, which has a low acidity, is located between Sumatra and Mandheling. It is among Indonesia’s high quality coffees.
 • Sumatra: Sumatra, a typical Indonesian coffee, is a coffee with low acidity and soil taste. In addition, it contains mushroom and chocolate flavors. Traditional wet peeling method is used. In a good Sumatran coffee, sweetness and light fruit tastes are also expected.
 • Kopi Luwak: The most expensive and famous coffee in the world, Kopi Luwak, takes its name from a local civet. Coffee beans separated from the feces of the civets are preferred as the civets collect and eat the best coffees. Kopi Luwak is quite valuable and expensive because it is limited in number. It has intense, caramel and chocolate flavor.

Peru: Peruvian coffee beans are aromatic, intense, soft and have little acidity. The most well-known Peru coffee is Chanchamayo and contains soft, hazelnut and chocolate flavors.

Honduras: Honduras coffee is soft and usually has a caramelized taste. Copan, Montecillos, Comayagua and Agalta are areas where coffee farming is intense. Copan region Honduras coffees have a chocolate aroma while the Montecillos region coffees have more sweet and fruity aromas. The coffees of the Comayugua region are close to Montecillos as a flavor. In Honduran coffees of Agalta region, caramel taste is felt more intensely.

Bolivia: One of the most suitable beans for espresso is Bolivian coffee. Bolivian coffee consists of fruit, flowers, nuts and walnut flavors.

Mexico: Mexican coffee is equivalent to medium quality Brazilian coffee. The flavor is similar to the Guatemalan coffee. Known Mexican coffees are Chiapas, Coatepec, Oaxac, Primo Lavada. Chiapas is the most famous Mexican coffee, with a high acidity and a strong flavor.

Jamaica: Jamaica coffee is intense, high in acid and very tasty coffee. The limited amount of production and high quality are among the reasons why it is famous for its Jamaica coffee. The most famous coffee in Jamaica is the Blue Mountain coffee.[:]

Paylaş:

Yorum yapın

ÜST

X